Blog

Blue Light Hazard

18Wrz/2018

Blue Light Hazard

Zmora naszych czasów - Blue Light Hazard, czyli światło niebieskie. Co to takiego i jak się przed tym chronić?

Wszyscy dobrze wiemy, że bez światła nie ma życia. Pojęcie światła, przez każdego może być rozumiane trochę inaczej, także uściślijmy je. Światło jest obszernym zbiorem fal elektromagnetycznych i tylko niewielki ich obszar jest widziany przez oko człowieka, zakres ten mieści się w przedziale długości fal od 380nm do 750nm. Poza tym wyróżniamy też ultrafiolet i podczerwień, które są one absorbowane przez rogówkę oraz soczewkę w naszych oczach i nie docierają w ich głąb, ale nic w przyrodzie nie ginie i energia jaka jest niesiona przez te fale niekorzystnie wpływa na nasz układ wzrokowy.

Z każdej strony słyszymy, że w czasie przebywania na słońcu powinniśmy chronić oczy przy użyciu dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z wysokimi filtrami. Tak więc, skoro naturalne światło w nadmiarze szkodzi, to jak jest z nadmiarem światła sztucznego, którym jesteśmy bombardowani z każdej strony?

Właśnie z tego powodu w ostatnim czasie bardzo popularny stał się “problem światła niebieskiego”, inaczej nazywanym wysoko-energetycznym światłem widzialnym. Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego i są to długości fal 380nm do 500nm, ale tymi najbardziej szkodliwymi są fale z zakresu od 415nm do 455nm.

Skąd pochodzi światło niebieskie?

Obecne czasy sprawiły, że jedną z podstawowych form kontaktu jest Internet. Cały czas korzystamy urządzeń cyfrowych wyposażonych w ekrany. Producenci tych ekranów, starając się podnosić jakość odwzorowań obrazu bazują na źródłach światła typu LED o bardzo wysokich temperaturach barwowych. Niestety, minusem tego rodzaju światła jest wysoki udział światła niebieskiego. Naszym oczom nie służą również żarówki energooszczędne.

Korzystanie z urządzeń cyfrowych

Jak wpływa na nas światło niebieskie?

Naukowcy, zaczęli skupiać się na poznaniu tzw. pozawzrokowego efektu światła. Światło niebieskie występujące w środowisku naturalnym wpływa na regulację cyklu dobowego naszego organizmu. Nadmierna ekspozycja na na nie może powodować problemy z bezsennością, ponieważ zostaje zahamowany naturalny proces wytwarzania melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za relaksujący sen. Oprócz tego bardzo częstym problemem są zmęczone po całym dniu oczy, mianowicie bardzo nieprzyjemne uczucie suchych, piekących oczu, a z kolei czasem ich łzawienie. Natomiast długotrwałe w czasie przebywanie w świetle niebieskim może być przyczyną zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej (AMD) znajdującej się na siatkówce w naszym oku. Ten bardzo niewielki obszar siatkówki odpowiedzialny jest za to jak widzimy, a jego uszkodzenie niestety nie jest do uleczenia.

W jaki sposób możemy chronić się przed światłem niebieskim?

Istnieje wiele sposobów by chronić się przed promieniami światła niebieskiego. Światło to możemy ograniczyć zmniejszając intensywność świecenia ekranów. Kolejnym sposobem jest zmiana koloru tła. Istnieją różne aplikacje, które pozwolą na modyfikację koloru tła ekranu np. Bluelight Filter (Android) czy F.lux (iPhone). Jednak ciężko jest zastosować te sposoby w odniesieniu np. do oświetlenia naszego biura. Dlatego warto pomyśleć o filtrze, który pochłonie czy odbije szkodliwe promienie światła. Zatem idealnym rozwiązaniem będą okulary z takim właśnie filtrem.

Wiele osób mylnie uważa, że sama powłoka antyrefleksyjna, która jest nakładana na soczewki okularowe chroni przed szkodliwym światłem. Niestety, powłoka antyrefleksyjna jest absolutną podstawą niezbędną do idealnego widzenia przez okulary. Światło zanim dotrze do naszego oka przez soczewkę okularową jest odbijane przez przednią i tylną powierzchnię takiej soczewki. Soczewka z antyrefleksem ma za zadanie wygasić niechciane odblaski, poprawić przejrzystość i podnieść kontrast widzenia. Powłoki antyrefleksyjne, w zależności od firm, różnią się barwą odbicia resztkowego widzianą przez obserwatora z zewnątrz. Najczęściej jednak spotykana jest barwa jasnozielona, gdyż nasze oczy są najbardziej czułe na tę barwę.

Powłoka chroniąca przed światłem niebieskim jest nakładana właśnie na taką powłokę antyrefleksyjną i w zależności od producenta nosi ona różne nazwy. Celem takiej powłoki jest odbicie i tym samym zmniejszenie ilości szkodliwego światła niebieskiego jakie dociera do naszych oczu. Soczewki z taką powłoką zawsze będą miały charakterystyczne niebieskawe odbicie szczątkowe, które jako obserwatorzy coraz częściej możemy zaobserwować u użytkowników takich okularów.

A oto film jednego z producentów obrazujący działanie takiej soczewki:

Szybki kontakt

optyk Wrocław

Świdnicka 40,

50-024 Wrocław

Parter

Tel.: 71 307 11 06

oprawki do okularów Wrocław

Legnicka 58,

54-204 Wrocław

Parter (obok Sephora)

Tel.: 71 307 26 66

optyk Wrocław

ul. Czekoladowa 7-9,

55-040 Bielany

Wrocławskie

Parter (obok TK Maxx)

Tel.: 71 307 03 24

optyk Katowice

ul. Chorzowska 107

40-101 Katowice

Parter (obok strefy restauracyjnej)

Tel.: 32 307 00 61

E-mail: silesia@designoptyk.com

Newsletter